Soki na kaca – warzywne, owocowe czy kiszone? Które złagodzą objawy najszybciej?

Czujesz skutki zakrapianej imprezy? Udaną zabawę możesz przypłacić kacem o poranku. Ból głowy, nudności, drgawki czy nadwrażliwość na dźwięki i światło to tylko niektóre z objawów tego stanu. Choć mówi się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, to w tym momencie nie masz innego wyboru – postaw na sprawdzone sposoby na poradzenie sobie z konsekwencjami nadmiernego spożycia alkoholu. Weź prysznic i odpocznij – np. wybierz się na spacer, bo świeże powietrze, a zwłaszcza zawarty w nim tlen, powinno złagodzić uciążliwe objawy. Ważne jest też nawodnienie organizmu i pobudzenie trawienia. W tym celu sięgnij po wodę i śniadanie, możesz też zacząć dzień od wypicia soku na kaca. Jaki sok na kaca sprawdzi się najlepiej?
Jaki sok na kaca?

Kiedy rano wstajesz z ciężko głową po zakrapianej imprezie, sok na kaca to dobry wybór. Nie dość, że nawadnia i pobudza trawienie, to jeszcze uzupełnia wypłukane przez alkohol witaminy i mikroelementy. Działanie konkretnych soków na kaca różni się w zależności od zawartych w nim składników.

Warto tak dobierać soki, aby minimalizowały stan zapalny organizmu i pobudzały pracę wątroby, co przyspieszy Twój powrót do sił i rozkład alkoholu. Istotna jest też zawartość elektrolitów, które należy uzupełnić, walcząc z odwodnieniem. Poza tym soki owocowe i warzywne zawierają fruktozę i glukozę, a wiele z nich także dużo błonnika, dlatego wzmacniają organizm i przyspieszają trawienie, a tym samym przetworzenie trunków wyskokowych.

Sok pomidorowy na kaca czy z cytryny? Owocowe propozycje

Zarówno pomidory, jak i cytrusy mogą być składnikami soku na kaca. Warto oba połączyć w szklance, wzmacniając wzajemnie ich działanie. Dla przykładu sok pomidorowy na kaca z limonką (w proporcji sok z jednej limonki na sok z dwóch pomidorów) zawiera dużo przeciwutleniaczy, które łagodzą stany zapalne, a jednocześnie zawiera dużo witaminy C, która wspiera pracę wątroby, a tym samym pozwala szybciej rozłożyć alkohol.

Sok pomidorowy na kaca zawiera nie tylko dużo witaminy C i przeciwutleniaczy (konkretnie – likopenu), lecz także potasu i sodu. Potas wzmacnia organizm osłabionego kacem i polepsza samopoczucie, a razem z sodem są jednymi z naturalnych elektrolitów, które odgrywają kluczową rolę w zachowaniu prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej. Sok pomidorowy na kaca, który zawiera te naturalne elektrolity, pozwala zatem szybko nawodnić i zregenerować organizm.

Możesz wypić również sok z cytryny na kaca. Owoc ten jest prawdziwą skarbnicą witaminy C, która – poza wsparciem pracy wątroby – przyspiesza regenerację organizmu, wzmacnia układ odpornościowy i zwalcza zmęczenie. Jeśli nie chcesz pić samego soku z cytryny, ukojenie może przynieść również wypicie wody z cytryną albo naturalnego napoju izotonicznego, w którym poza wodą i cytryną powinny znaleźć się także miód i sól. Taki napój dostarczy organizmowi elektrolity niezbędne do odzyskania równowagi wodno-elektrolitowej, a tym samym wyjścia ze stanu odwodnienia, typowego po spożyciu dużych ilości alkoholu. Poza tym podobne właściwości do cytrynowego ma sok pomarańczowy na kaca, który dzięki wysokiej zawartości witaminy C wpływa detoksykująco na organizm.

Sok z buraka na kaca – warzywna opcja

Czerwone buraki zawierają przeciwutleniacze i tlenek azotu, które zmniejszają bóle mięśniowe i przyspieszają regenerację wątroby. Nie wszyscy lubią soki warzywne, dlatego sok z buraka na kaca można wzbogacić sokiem jabłkowym. To popularne, a przy tym bardzo smaczne połączenie, które pozwoli szybko powrócić Twojemu organizmowi do równowagi. Dodatek soku jabłkowego dostarcza organizmowi witaminy i minerały, a jednocześnie jest bogaty w błonnik, co wpływa pozytywnie na trawienie i oczyszczająco na ludzkie ciało.

Sok z kiszonek – kapusty, ogórków i selera

Jednym z najlepszych sposobów na złe samopoczucie „dzień po” są kiszonki. Sok z kiszonej kapusty na kaca, podobnie jak sok z ogórków kiszonych na kaca, zawiera bogactwo składników, które przyspieszą Twój powrót do formy. Dla jeszcze szybszego działania szklankę takiego napoju wypij przed imprezą, a kolejną – rano po przebudzeniu. Niezależnie od tego, który sok wybierzesz, warto uzupełnić go o sok z selera. Dlaczego? Seler naciowy ma doskonałe właściwości, które przyspieszają regenerację organizmu po spożyciu alkoholu. Przede wszystkim seler naciowy pobudza trawienie i oczyszcza z toksyn, poza tym nawadnia organizm. Jest także skarbnicą witamin i minerałów, które warto uzupełnić na kacu, w tym witaminy C, sodu i potasu.

Zarówno sok z kiszonej kapusty na kaca, jak i sok z ogórków kiszonych na kaca, a właściwie płyn, w którym kisi się te warzywa, to jeden z najlepiej nawadniających napojów, bo bardzo szybko usuwa skutki odwodnienia. Poza tym sok z kiszonek jest bogaty w witaminę C, a także elektrolity, takie jak sód i potas.

Podsumowując, zastanawiasz się, jaki sok na kaca będzie odpowiedni? Zdecyduj się na jeden z opisanych powyżej albo uzupełnij go o dodatkowe smaki, które wzmocnią jego działanie. Możesz sięgnąć po sok na kaca z owoców bogatych w witaminę C (np. kiwi, guawę), błonnik (m.in. mango, ananas) albo elektrolity (banan, ananas itd.).