Sernik nowojorski – historia smakołyku, przepisy oraz sposób podania

Sernik nowojorski to najsłynniejszy deser Nowego Jorku i nie bez powodu – każdy, kto miał okazję go spróbować, wie, że jego kremowa konsystencja jest jedyna w swoim rodzaju. Deser ten ma długą historię i pyszny smak, a jego przygotowanie wcale nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Jak się za to zabrać? W tym artykule znajdziesz dwa przepisy, oryginalny i wegański, a także wskazówki, które pomogą Ci w przygotowaniu idealnego sernika w prawdziwie nowojorskim stylu.
Oryginalny przepis na sernik nowojorski – poczuj smak Ameryki

Sernik nowojorski różni się znacznie od wersji znanej w Polsce. Podczas gdy polskie serniki często mają gęstą, wręcz twarogową konsystencję, desery nowojorskie są lekkie i kremowe, z delikatnym aromatem wanilii i śmietanową polewą. Historia tego deseru sięga początków XX wieku. W Stanach Zjednoczonych popularny stał się wtedy serek Philadelphia, który jest podstawowym składnikiem popularnego sernika. Najpewniej oryginalny przepis na sernik nowojorski powstał w roku 1929 za sprawą Arnolda Reubena, uznanego restauratora.

Jak przygotować sernik nowojorski? Przepis oryginalny wymaga następujących składników:

  • 200-300 g ciastek maślanych, na przykład herbatników;
  • 50 g masła;
  • 1 kg serka Philadelphia;
  • 4 jajka;
  • 5 oddzielonych żółtek jaj;
  • 200 g śmietany 18%;
  • sok z jednej cytryny;
  • 1 laska wanilii;
  • 150 g (około 3/4 szklanki) drobnego cukru do wypieków lub cukru pudru.

Zacznij od przygotowania spodu sernika. Dokładnie pokrusz ciastka maślane. Możesz zrobić to w malakserze albo przełożyć je do woreczka strunowego i rozkruszyć, rozgniatając wałkiem do ciasta. Do pokruszonych ciastek dodaj 50 g rozpuszczonego masła i dokładnie wymieszaj, żeby składniki się połączyły.

Na dnie tortownicy o średnicy 24-26 cm połóż arkusz papieru do pieczenia i zapnij boczną obręcz. Masę z ciastek i masła przełóż do formy i wyrównaj jej powierzchnię na dnie, ugniatając. Tak przygotowany spód przełóż do lodówki.

Do dużej miski przełóż serek Philadelphia i kwaśną śmietanę, wsyp cukier. Wbij 4 jajka, dodaj 5 oddzielonych wcześniej żółtek. Wlej sok wyciśnięty z cytryny i na koniec dodaj nasiona wyjęte wcześniej z laski wanilii. Całość miksuj na niskich obrotach, aż masa serowa nabierze gładkiej konsystencji.

Wyjmij z lodówki spód sernika. Do formy ostrożnie przełóż masę serową. Sernik nowojorski piecz w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza (funkcja grzania z góry i z dołu) przez 1 godzinę i 20 minut. Po tym czasie nie otwieraj od razu drzwiczek piekarnika – wyłącz jego nagrzewanie, ale zostaw sernik w środku, aż temperatura powoli spadnie. Po 10 minutach otwórz lekko drzwiczki, a po 20 – wyjmij gotowy sernik nowojorski i całkowicie wystudź.

Wegański sernik nowojorski – pyszny deser dla jaroszy

Czy sernik nowojorski może być wegański? Oczywiście! Wystarczy tylko znaleźć smaczne zamienniki składników takich jak masło, śmietana, jajka czy serek Philadelphia. Nie musisz szukać ich samodzielnie – oto przepis na wegański sernik nowojorski, który w opinii wielu smakiem dorównuje oryginałowi.

Przygotowanie spodu sernika nie różni się znacznie od tradycyjnej wersji przepisu. Jedyną różnicą jest zamiana masła na masło roślinne lub 4 łyżki oleju kokosowego. Pokruszone ciastka wymieszaj z masłem lub olejem, uzyskaną masę przełóż na dno okrągłej formy i zamknij w lodówce.

Nieco inaczej wygląda natomiast przygotowanie kremowej masy. Potrzebne będą do tego takie składniki jak:

  • 500 g jogurtu sojowego;
  • 60 g masła roślinnego;
  • 400 ml mleka kokosowego;
  • 400 g ciecierzycy z puszki;
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej;
  • sok z jednej cytryny;
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia;
  • 1 laska wanilii;
  • 150 g drobnego cukru do wypieków lub cukru pudru.

Do dużego naczynia przełóż jogurt sojowy, rozpuszczone masło roślinne, mleko kokosowe, cukier, ciecierzycę i mąkę ziemniaczaną, po czym dokładnie zblenduj. Następnie dodaj do masy ziarenka wyjęte z laski wanilii, sok z cytryny i proszek do pieczenia i połącz składniki, miksując całość na niskich obrotach.

Gotową masę przełóż na wcześniej przygotowany spód wyjęty z lodówki. Wegański sernik nowojorski piecze się nieco krócej niż jego tradycyjną wersję – w tym przypadku wystarczy 60 minut w temperaturze 170 stopni Celsjusza. Po upieczeniu konieczne będzie długie studzenie, najlepiej przez kilka godzin w lodówce.

Sernik nowojorski z malinami, białą czekoladą lub mascarpone – wybierz ulubioną opcję

Znasz już przepisy na sernik nowojorski w dwóch zupełnie różnych wersjach. Czas na pewne wskazówki i urozmaicenia, dzięki którym odnajdziesz swoją ulubioną, niekoniecznie w pełni tradycyjną opcję.

Musisz wiedzieć, że choć sernik jest gotowy do podania po upieczeniu i schłodzeniu, w oryginalnym przepisie deser ten przed rozłożeniem na talerze pokrywa się słodką śmietanową polewą. Przepis na tradycyjną polewę na sernik nowojorski znajdziesz w dalszej części artykułu.

Wcale nie musisz jednak korzystać wyłącznie z tradycyjnych przepisów. Co powiesz na przykład na sernik nowojorski z malinami? Przygotuj go według przepisu podanego wcześniej, po czym osobno stwórz pyszny sos malinowy. Potrzebne Ci będzie:

  • 300 g świeżych malin;
  • 2 łyżki cukru;
  • 2 łyżki wody.

Odłóż około 50 g malin, które później wykorzystasz do udekorowania sernika polanego gotowym sosem. Resztę owoców przełóż do małego garnka wraz z cukrem i wodą, po czym przegotuj do miękkości. Przed wyłożeniem sosu na sernik pamiętaj o przepuszczeniu go przez sito, żeby pozbyć się pestek z malin.

A może przygotujesz polewę z serka mascarpone? Sernik nowojorski z mascarpone to prawdziwy przysmak. Co więcej, możesz dodać do niego wcześniej opisany sos malinowy – to ciekawa kompozycja smaków. Do przygotowania polewy mascarpone potrzebne będzie:

  • 200 g serka mascarpone;
  • 2 łyżki cukru pudru;
  • 3 łyżki śmietany 30%.

Wymienione składniki przełóż do naczynia i ręcznie mieszaj, aż uzyskasz jednolitą masę. Następnie przełóż ją na gotowy i ostudzony sernik.

Jeszcze inny wariant to sernik nowojorski z białą czekoladą, który nie ogranicza się jedynie do polewy. Jeśli chcesz wzmocnić smak białej czekolady w deserze, możesz dodać ten składnik do masy serowej przed pieczeniem. Wystarczy, że rozpuścisz tabliczkę czekolady w śmietanie przed jej dodaniem. Dodatkowo po upieczeniu sernika rozpuść jeszcze jedną tabliczkę w około 60 ml (1/4 szklanki) śmietanki, tworząc w ten sposób słodką czekoladową polewę.

Polewa na sernik nowojorski – jak zrobić idealną glazurę?

Tradycyjny sernik nowojorski nie może obyć się bez polewy przygotowywanej ze śmietanki i drobnego cukru. Polewa na sernik nowojorski według oryginalnego przepisu jest bardzo prosta i szybka w wykonaniu, a jej słodki smak świetnie komponuje się z kremową konsystencją serowej masy.

Do przygotowania tradycyjnej polewy na sernik nowojorski potrzebne Ci będzie:

  • 200 g (3/4 szklanki) kwaśnej śmietany 18%;
  • 50 g (4-5 łyżek) cukru pudru.

Śmietanę i cukier odmierz, po czym przełóż do naczynia. Możesz wymieszać je ręcznie albo użyć do tego miksera. Kiedy polewa nabierze jednolitej konsystencji, wyłóż ją na wystudzony sernik i wyrównaj. Następnie włóż sernik ponownie do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni na około 15 minut. Po tym czasie możesz od razu wyjąć sernik nowojorski i pozostawić do całkowitego ostudzenia. Kiedy ostygnie, jest gotowy do podania. Smacznego!